Jak wybrać najbardziej odpowiedni język do nauki programowania?

Jak wybrać najbardziej odpowiedni język do nauki programowania?

Każdy przyszły programista na początku swojej drogi staje przed dylematem jaki język wybrać. Poznaj idealny sposób żeby uzyskać odpowiedź najlepszą dla siebie.

Artykuł ten to moja pierwsza przymiarka do tematu wyboru języka w którym warto rozpocząć przygodę z programowaniem. W innym wpisie temat ten trochę rozwinąłem. Zapraszam do przeczytania również niego.

Nauka programowania nie jest łatwa. Jeśli planujesz zostać programistą to super. Bardzo dobry pomysł. Ale musisz wiedzieć, że potrzebujesz mieć sporo samozaparcia i motywacji żeby dotrwać do końca.
Czeka Cię po drodze dużo małych sukcesów („WOW, To działa!”) i sporo małych porażek („Czemu to nie działa, do cholery?”).

Dlatego tak ważny jest wybór języka i technologii od której zaczniesz naukę. Takiego języka i takiej technologii, w której sukcesów będziesz mógł osiągać więcej, a porażek mniej.

Jaki język wybrać?

1. Wybierz język w którym programuje się u Ciebie w firmie

Jeśli w Twojej firmie jest dział IT w którym pracują programiści i jest szansa na to że będziesz mógł się od nich trochę nauczyć – wybierz technologię jaką się tam wykorzystuje.
Być może będziesz mógł wziąć udział w jakimś projekcie. Być może będziesz mógł zobaczyć kod aplikacji którą tworzą. Być może będziesz mógł dołożyć do jakiegoś projektu swoje 3 grosze.

2. Wybierz język który znają i używają Twoi znajomi lub ktoś z rodziny.

Jeśli nie możesz dołączyć do zespołu który już pracuje w Twojej firmie, popytaj z czego korzystają Twoi znajomi programiści.
Może będziesz mógł zrobić coś razem z nimi.
Dodatkowo, ucząc się programowania ważne jest żeby mieć pod ręką kogoś kto będzie w stanie Ci pomóc w razie potrzeby i zmotywować do dalszej pracy.

3. Wybierz język którego uczą w Twojej szkole / uczelni

Jeśli nie masz znajomych programistów, ale mimo wszystko chcesz działać w tym obszarze, poszukaj informacji czy w Twojej szkole / uczelni nie są prowadzone zajęcia z programowania.
Być może jest wśród nauczycieli /wykładowców ktoś kto ma wiedzę i doświadczenie i mógłby się tym podzielić. Może pokaże Ci kilka rozwiązań które sam stosuje. Im bliżej siebie będziesz miał kogoś kto w razie potrzeby poda Ci pomocną dłoń, tym lepiej.

4. Wybierz javę lub pythona

Jeśli nie masz wokół nikogo kto zajmuje się IT, wybierz javę lub pythona.
Języki te są aktualnie najbardziej popularnymi językami programowania i dzięki temu w internecie znajdziesz bardzo dużo materiałów do nauki. W sieci znajdziesz też bardzo dużo osób którzy chętnie dzielą się wiedzą i pomagają początkującym.

Podsumowując…

Jeśli dopiero zaczynasz naukę programowania wybierz język w którym będziesz miał styczność w pracy, po pracy, lub na uczelni. Ewentualnie wybierz tą technologię w której masz możliwość przyglądania jak pracują inni.
Nauka programowania w zasadzie niewiele różni się od nauki języka obcego i tak jak w przypadku przyswajania słówek i gramatyki – najlepiej jest uczyć się go „w terenie”.

Dodaj komentarz